Úřad městyse Jedovnice
Havlíčkovo nám. 71
679 06 Jedovnice
tel.: 516 528 211

Kabelová televize a přechod DVB-T2

Provozovatelem kabelové televize a informačního kanálu je společnost 3C spol. s r. o.,
Sídlo: Myslivní 21, Brno, PSČ 614 00, IČO: 005328819. 
Adresa pro doručování: 
Myslivní 21, Brno PSČ 614 00,
kontakt: tel.: 547 382 474, e-mail: tvtechnika@seznam.cz

Orgánem dohledu nad provozováním televizního vysílání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

Slovenský vysílač Velká Javorina ukončil 5. 5. vysílání programů Jednotka, Dvojka, JOJ, TA3 atd., takže zmizely i z naší KTV. Není jisté, kdy (a zda vůbec) se podaří zajistit náhradní příjem.


Hudební televizní stanice Rebel 2 Slušnej kanál ukončila svoje vysílání, zda dočasně či trvale v tiskové zprávě neuvedla.


 KTV - několik poznámek k celostátní kampani o ukončení vysílání v DVB-T

1) 
Přechod na nový TV systém DVB-T2 byl v ČR v březnu z důvodu krizové situace přerušen. Dle sdělení Českých radiokomunikací bude v našem kraji, a tím pádem i v naší kabelové televizi, pokračovat od konce července 2020.

Starý TV systém končí v 23:59 hod.:

  • multiplex 1 (programy ČT HD) 29. července 2020,
  • multiplex 2 (Nova, Prima, Barrandov) 1. září 2020,
  • multiplex 3 (tématické varianty Primy a Barrandova, Óčko, Ślágr) 30. září 2020. 

Po těchto termínech je vysílání šířeno jen v novém systému DVB-T2, který musí TV přijímač nebo set-top box umět.
Označení DVB-T2 nestačí, zařízení musí umět modernější kodek H265 (tzv. HEVC). Na takovém zařízení lze přechodné vysílání v nové normě DVB-T2 naladit již nyní, a to na kanálech E 26, E 28 a E 31. Při ladění nezadávejte jako vstup  kabel, ale anténa (i když je to z kabelového rozvodu). 
Výběr televize či set-top boxu usnadní pečeť (zlatá nálepka) "DVB-T2 ověřeno". 
Poznámka: Multiplex č. 4 v (Nova 2 + Action + Gold + Prima Comedy Central) provozuje jiný subjekt a vypne tento multiplex 1. září 2020.

2)
Tvrzení, že: „Přechod na DVB-T2 se netýká uživatelů kabelové televize“, je nepřesné a není obecně platné. Menší kabelovky včetně té jedovnické používají i v kabelovém rozvodě pozemní systém DVB-T. A proto se nás také přechod na DVB-T2 týká! Již přes čtyři roky vás na to upozorňujeme. Mimo jiné i na zlatou pečeť „DVB-T2 ověřeno“. Pozemní normu DVB-T menší kabelovky používají, protože je odolnější proti rušení, je pro ni dostupnější a levnější zařízení pro odbavovací centrály a také uživatelé dříve nemuseli mít doma navíc „kabelové“ modemy (krabičky) s dalším dálkovým ovladačem.
3)
Informace k výběru nového televizoru nebo set-top boxu jsme v posledních 4 letech opakovaně uváděli jak v textžurnálu na infokanále, tak v Jedovnickém zpravodaji a na internetu. Na webu je najdete i nyní, a to v pravém menu - sekce Informační media - Kabelová televize, záložka Kupujete nový televizor? Pokud internet nemáte, požádejte v knihovně o jejich vytištění (na DPS také u pečovatelek). Před nákupem se na jedovnických stránkách určitě informujte.
4)
Pokud budete kupovat jen set-top box, zajímejte se, zda ho ke stávajícímu televizoru připojíte pomocí moderního malého konektoru HDMI nebo staršího velkého konektoru SCART. Levnější set-top boxy (do 1 000 Kč) umí „jen“ zpracovat obraz a zvuk, většinou i nahrávat na USB flash disk. Dražší set-top boxy mají i pokročilé internetové funkce jako HbbTV označované jako „červené tlačítko“.
5)
Nový televizor i nový set-top box můžete koupit i přímo v Jedovnicích, a to v prodejně Sazka Vašíček na náměstí.

 


Jedovnický infokanál ve vysokém rozlišení (tj. HD) si nyní můžete naladit na vysílacím kanále E 35. Je vysílán v kodeku (normě) mpeg4. Ten umí zpracovat i nové televize určené pro novou normu DVB-T2.

Staré set-top boxy kupované před cca 8 roky to většinou neumí (uslyšíte jen!!! zvuk), nové set-top boxy pořizované nyní pro DVB-T2 to umí.

Na tomto HD kanále je od září mnohem kvalitnější obraz, a to jak u textžurnálu, tak i u Jedovnického videožurnálu.

Pokud si na toto ladění svého televizoru sami netroufáte, požádejte o to své známé nebo sousedy.


Kupujete nový televizor nebo set-top box? Pak čtěte důležité informace o DVB-T2 v poslední záložce „Kupujete nový televizor?“. Tam byly přidány i informace o certifikaci od Českých radiokomunikací.

Pozor na nákup TV přístroje z výprodejů! Obchodníci se budou zbavovat přístrojů, které nejsou vhodné pro příjem DVB-T2. Trvejte na kodeku H 265/HEVC (H264 nebrat)! Nejlepší je pořídit přístroj se zlatou pečetí (nálepkou) Českých radiokomunikací „DVB-T2 ověřeno“.


Informace k DVB-T2: TV vysílač Kojál již vysílá nový televizní systém DVB-T2. Můžete jej naladit i na naší kabelové televizi, a to na kanále E28 a E26. DVB-T2 zatím nic nového nebo převratného doposud nepřináší, protože v podstatě obsahuje jen TV stanice, které již máme v DVB-T. Stanice vysílající ve vysokém rozlišení (HD) jsou v DVB-T2 jen ty od ČT. Komerční televize by si totiž představovaly, že vysílání ve vysokém rozlišení bude od nich pro občany zpoplatněno. V Německu toto placení bylo zavedeno od července, měsíční poplatek činí asi 160 Kč za HD příjem komerčních televizí, HD příjem veřejnoprávních televizí je zdarma.

Nový televizor musí DVB-T2 s verzí H 265, tzv. HEVC, i přes to umět, protože staré DVB-T v ČR končí bez náhrady 31. 3. 2020. Tedy již velmi brzy! Požadavky na nový televizor byly několikrát zveřejněny a můžete je najít na internetu (položka Kabelová televize v pravém menu Informační média). O jejich vytištění můžete požádat i v knihovně, popř. na DPS u pečovatelek.


Některé televizní stanice, např. STV, jsou v KTV šířeny s více zvukovými stopami. Takže se můžete rozhodnout, zda film budete sledovat v originálním cizím znění nebo jeho dabovanou verzi. Na takových stanicích tímto způsobem nejsou většinou šířeny všechny pořady, ale třeba jen celovečerní film. Volbu provádíte Vy sami u Vás doma dálkovým ovladačem. Pokud Vám, originální cizí znění filmu nevyhovuje, změňte si ho sami na dabing.


Ve většině případů si přidáním nových programů rozhodíte své dosavadní pořadí TV stanic, na které jste si již zvyklí. Pokud chcete ušetřit poplatek za ladění TV a řazení TV stanic, poproste sousedy nebo příbuzné o tuto službu.


Připojení ke KTV hlaste do 30. září. Přípojku KTV nelze z klimatických důvodů provést od října do března. Proto pokud o připojení ke KTV uvažujete, nahlaste se prosím nejpozději do konce září u paní tajemnice na ÚM, tel.: 606 760 194, e-mail: tajemnice@jedovnice.cz. Další připojování proběhne až po zimě. Pokud byste uvažovali o připojení jako o vánočním dárku nebo např. z finančních důvodů ho odsouvali na zimu, nahlaste se i přesto do konce září, protože si můžete domluvit pořízení na splátky.

Kanály a frekvence v MHz. Stav k 23. 3. 2020. Novinky nebo změny jsou zvýrazněny červeně.
Poznámka - duplicity nikdy nemažte, ale nechte na konci svého pořadí TV stanic. Nikdy nevíte, k jaké dojde změně v šíření dané TV stanice a museli byste ve většině případou vše naladit a hlavně vše znovu seřadit!

KanálMHzProgramy:
E21 474Prima ZOOM, Prima MAX, Prima LOVE, Prima KRIMI, Óčko, Óčko Star, Barrandov Krimi, Kino Barrandov, Šlágr TV, Seznam.cz TV (zprávy)
E23
490Jedovnický infokanál SD (pouze do přechodu na DVB-T2), Nova Sport, CS film
E24 498CS Mystery, ABC TV, LTV Plus,Sport 5, Galerie, Klenot TV
E25 506Televize přes anténu, Nova Action, Nova 2, Nova Gold, Prima Comedy Central, JOJ Family, Relax, Rebel, Info TV Brno a Jižní Morava
E26 514Jen DVB-T2: ČT HD (1 + 2 + 24 + Sport + :D/art + 1 SM + 1 JM + ČT3 pro seniory)
E27 522Přestal vysílat 5.5.! Jednotka, Dvojka pozemní + digitální rozhlas
E28 530Jen DVB-T2: Nova, Nova Cinema, Prima LOVE, Prima ZOOM, Prima MAX, Prima, Prima COOL, Prima Krimi, Prima+1, CNN Prima News, Óčko, Óčko Star, Noe TV, Barrandov Krimi, Kino Barrandov, Barrandov TV, Šlágr TV, Šlágr 2, Seznam.cz TV
E29 538ČT 1 JM, ČT 2, ČT 24, ČT Sport, ČT :D/art + digitální rozhlas
E31 554
Jen DVB-T2: Nova, Nova Cinema, Nova Action, Nova Gold, Nova 2, Prima Comedy Central, JOJ Family, Rebel, Relax, Polar HD, Retro Music TV, CS Mystery, ABC TV, LTV Plus, TVS, Sport 5, Galerie, Klenot TV
E32562 
E33 570Přestal vysílat 5.5.! zkušebně! (les brání příjmu) JOJ, JOJ+, Prima Plus Promo, WAU, TA3, Otta-interaktivní služba
E34578 
E35 586Jedovnický infokanál HD v kódování DVB-T mpeg4, chytí ho pouze televize s příjmem HD programů (běžné staré set-top boxy tedy nikoliv). Jedovnický infokanál na kan. E23 bude souběžně vysílat v normální rozlišení SD, ale pouze do ukončení DVB-T.
E38 610Noe TV
E40 626Nova, Nova Cinema, Prima COOL, Prima, Barrandov TV

Poznámka - duplicity nikdy nemažte, ale nechte na konci svého pořadí TV stanic. Nikdy nevíte, k jaké dojde změně v šíření dané TV stanice a museli byste ve většině případou vše naladit a hlavně vše znovu seřadit!

Digitální rozhlas: Proglas, Rádio Čas, Rádio Čas Rock, Rádio Dálnice, ČRo 1 Radiožurnál, ČRo Dvojka, ČRo Vltava, ČRo Wave, ČRo D dur, ČRo Radio Junior, ČRo Plus, ČRo Jazz a Proglas.


Jedno z mnoha možných řazení programů na Vašem televizním přijímači nebo set-top boxu:
ČT 1 JM, ČT 2, Nova, Prima Family, ČT :D / ČT Art, ČT 24, Infokanál Jedovnice 
Barrandov, CS film, Nova Cinema, Kinosvět, Kino Barrandov, Barrandov Plus
Prima Zoom, Prima Love, Prima Cool, Prima MAX, Prima Comedy Central 
Fanda, Smíchov, Telka, BTV (Brno)
ČT sport, Nova Sport, Noe TV, Mňam TV, Mňau TV
STV 1, STV 2, TA 3, Joj, Joj +, Doma
Rebel, Pohoda Relax, Óčko, Óčko Gold, Retro, Šlágr, Country
RTL Austria, RTL2 Austria, Super RTL Austria, EuroNews, VOX Channel
ČT 1 HD  - duplicita v HD, ČT 2 HD - duplicita v HD, ČT Sport HD - duplicita v HD
ČT Art / ČT :D - duplicita


Tři informace k ladění DVB-T set-top boxů a digitálních televizorů:

1) Některé TV stanice se Vám naladí 2x, protože je chytáme ze satelitu i pozemně, nebo jsou šířeny pozemně ve dvou různých multiplexech. Doporučujeme tyto duplicity nemazat, ale jednu z nich přesunout na konec vašeho seznamu stanic, popř. u nich použít v nastavení "přeskočit" nebo "vynechat". Často se totiž stává, že TV stanice v jednom z multiplexů přestane vysílat, a pokud si ponecháte v seznamu jen jednu variantu, a druhou jste si fyzicky smazali, tak o její příjem přijdete. Pak nezbývá než zařízení znovu naladit, což u většiny zařízení znamená znovu přeskládat všechny programy. Pokud si ale duplicitní stanice necháte v záloze výše uvedeným způsobem, tak tuto duplicitní stanici jen jednoduše přesunete na původní pozici, kde Vám stanice přestala fungovat.

2) Mezi duplicity patří i verze šířené ve vysokém rozlišení, tedy HD varianty programů. I u nich doporučujeme duplicity, tedy programy v normálním (běžném) rozlišení, nemazat, ale ponechat v seznamu dle bodu 1) a to ze stejných důvodů. U programu ČT 1 HD upozorňujeme, že se vysílá z Prahy a proto na něm není Jihomoravský večerník. Ten najdete pouze na ČT JM v normálním rozlišení.

3) Při ladění zařízení zvolte v menu jako typ zdroje signálu "anténa"! a nikoliv "kabel", protože v naší kabelové televizi šíříme TV stanice v systému DVB-T, tedy pozemním. Televizor je tedy připojen ke kabelové přípojce, ale jako typ zdroje signálu volíme "anténa" = DVB-T. Zařízení tedy máte připojeno na kabelový rozvod, ale typ zdroje signálu volíte "anténa", což vlastně znamená, že volíte normu DVB-T. Zařízení se vás vlastně nepřesně ptá, jestli má ladit v normě DVB-C nebo DVB-T. V DVB-C najde zařízení 0 programů, v DVB-T (volba "anténa") pak 48 TV programů včetně duplicit.

Od října 2015 se poruchy na kabelové televizi hlásí v knihovně na náměstí:
- osobně v otevírací době knihovny,
- e-mailem na knihovna@jedovnice.cz,
- telefonicky na mobil knihovnice: 723 205 622.
Při hlášení poruchy vždy uveďte, kterých programů se porucha týká (zda opravdu všech nebo jen částí) a zda se vyskytuje i u dvou sousedů na Vaší ulici! Děkujeme. Vzhledem k možným poruchám set-top boxů nebo vnitřních kabelových rozvodů uvádějte i zda se porucha vyskytuje ve vaší domácnosti na jedné TV nebo na všech TV.

Při přerušení dodávky el. energie se výpadek kabelové televize (a kabelového internetu IGN.CZ) projeví nejen na vypnutých ulicích, ale také v jejich okolí. Důvodem je výpadek v napájení zesilovačů, které jsou po trase od centrály k Vašemu domu.

Vždy když nejde elektřina jen Na Větřáku, vypadnou v KTV programy přijímané ze střechy bytovky na Větřáku z Rakouska, část programů ze Slovenka a zejména z Veselice (mj. všechny ČT HD, Telka, Smíchov a Fanda). Přesný výčet najdete níže v seznamu šířených kanálů. Jedná se o kanály E24, E25, E33 a E42.


Aktuální seznam digitálních televizních stanic vysílaných v kabelové televizi Jedovnice najdete v záložce výše. Digitální TV (DVB-T) 52x, digitální rozhlas 12x. 
Ačkoliv je signál šířen kabelovým rozvodem, vysíláme v normě "pozemních televizí", tedy DVB-T. Důvodem je větší rozšíření této normy u TV přijímačů a zejména set-top boxů.
Z 54 digitálních programů jsou 3 duplicitně i v HD, takže je rozkódují jen přístroje určené pro vysoké rozlišení.
Do kabelového rozvodu jsou vloženy většinou přímo celé digitální multiplexy, proto kabelový rozvod nyní obsahuje tyto další duplicity:
např. slovenská stanice TA 3 jak v satelitní, tak v pozemní variantě nebo TV NOE.

Reálně tedy můžete sledovat 47 různých digitálních televizních stanic, přičemž se v jednom případě o jeden fyzický televizní kanál během dne dělí dětská ČT :D a ČT ART.

Pro rok 2019 poplatek za kabelovou televizi činí 826,40 Kč bez daně, tj. 1 000 Kč včetně DPH za všechny níže uvedené programy. Poplatek možno rozložit na splátky. Platíme tedy jen 83,33 Kč měsíčně (porovnejte s městy jako Blansko nebo Brno).

Poplatek za zřízení přípojky kabelové televize byl snížen na 2 500 Kč + DPH, tj. 3 025 Kč. Je možno ho rozdělit na splátky.

Prostřednictvím kabelové přípojky si můžete pořídit i internet od firmy Lebiš - www.ign.cz

Provozovatel neodpovídá za změny vysílání prováděné držiteli licencí vysílaných programů a provozovateli vysílačů těchto programů.


Přihlášky ke KTV se nadále vyřizují u paní tajemnice Ing. Tesařové na úřadě městyse.
Tel.: 606 760 194, e-mail: tajemnice@jedovnice.cz , kde lze také na pokladně zaplatit jak zřizovací, tak celoroční provozní poplatek. Od října do března se ke KTV z technických důvodů nepřipojuje. Pokud plánujete připojení v této době z finančních důvodů, přihlaste se prosím do konce září a využijte možnosti zaplatit cenu zřízení ve splátkách.

Přihlášky ke zřízení přípojky kabelové televizi:
tajemnice Ing. Marta Tesařová, tel.: 516 528 211, 606 760 194, e-mail tajemnice@jedovnice.cz

Přihlášky ke zřízení přípojky internetu: 
Ing. Lebiš, tel.: 605 830 328.

Plánujete koupit nový televizor nebo set-top box? Pozor na DVB-T2!

Pozorně čtěte všechny následující informace. Nedávno proběhla velká změna v televizním vysílání, a to přechod z analogového vysílání na digitální systém DVB-T. V roce 2017 začala ČR vysílat v nové digitální normě DVB-T2. Důvodem je vyšší počet přenesených TV programů ve vyšší kvalitě a uvolnění kanálů pro mobilní operátory. Souběh starého a nového vysílání je relativně krátký (cca 4 roky) a pak se bude současné digitální vysílání DVB-T vypínat (vysíláč Kojál k 31. 3. 2020). Nastane tak nutnost pořídit si nový set-top box DVB-T2 i k drtivé většině starších plochých LCD televizorů nebo přímo novou televizi.

Všechny televizory musí umět zpracovat normu DVB-T2 a to její novější verzi H 265, tzv. HEVC. Televizory prodávané v poslední době sice mohou mít  označení DVB-T2, ale umí zpracovat jen starší verzi H 264. Ta se ale v ČR používat nebude! Pozor na výprodeje! Aby České radiokomunikace divákům tento nákup usnadnily, začaly nové televizory s budoucí normou DVB-T2 certifikovat a označovat zlatým kulatým logem (pečetí), viz obrázek pod článkem. U takto označených výrobků České radiokomunikace garantují, že českou normu DVB-T2 dobře zvládají. Tato nálepka (zlatá pečeť) tedy usnadňuje výběr nové televize. Proto ji hledejte a nekupujte technicky zastaralé zboží ve výprodejích. Svůj budoucí nákup si také můžete předem ověřit na internetu na adrese www.dvbt2overeno.cz.

Nový televizor by měl mít i vstup ("šuplík") pro modul CI (Common Interface). Komerční televize totiž v současnosti uvažují, že v normě DVB-T2 zpoplatní divákům příjem HD kanálů. Pak by byl na televizoru nutný tento modul CI pro rozkodování těchto zašifrováných placených kanálů. Toto jejich současné rozhodnutí se může během nastávajících let změnit, a je možné, že tento modul nakonec potřeba nebude. Jejich současné rozhodnutí by ale modul CI v budoucnosti vyžadovalo. O všech změnách vás budeme včas informovat (www, textžurnál, zpravodaj). Pokud budete kupovat televizor, tak trvejte na tom, aby byl ve Full HD (tj. rozlišení 1920x1080 bodů) a uměl normu DVB-T2 s novou verzí H 265, tzv. HEVC. Starší verzi H 264 nekupujte!!! Výběr Vám usnadní zlatá pečeť (nálepka) od Českých radiokomunikací nebo seznam přístrojů na www.dvbt2overeno.cz. A televizor by měl mít i vstup pro modul CI.

Pokud kupujete jen set-top box DVB-T2, musí rovněž umět novější kodek H 265, tzv. HEVC. Navíc si zkontrolujte, čím bude set-top box DVB-T2 k Vašemu stávajícímu televizoru připojen. Většinou se jedná o malý konektor HDMI. Starší televizory ho ale nemají a mají jen zastaralejší velký konektor SCART, a proto konektor SCART musí mít i nově pořizovaný set-top box. Nabídka set-top boxů s konektorem SCART bývá menší než s konektorem HDMI.

Kalendář

Výpis z usnesení z 27. schůze rady městyse konané dne 25. 6. 2020
Konkurs na místo ředitele ZŠ
Záměr směny pozemků v souladu s GP číslo 1533-10099/2019
Záměr pronájmu části pozemku parc. č. 972
Záměr směny pozemků p. č. 2456/10, 2456/21, 2456/72

Portál krizového řízení HZS JmKPortál krizového řízení pro JMK

Dráček Hasík