Úřad městyse Jedovnice
Havlíčkovo nám. 71
679 06 Jedovnice
tel.: 516 528 211

Kabelová televize a přechod DVB-T2

Provozovatelem kabelové televize a informačního kanálu je společnost 3C spol. s r. o.,
Sídlo: Myslivní 21, Brno, PSČ 614 00, IČO: 005328819. 
Adresa pro doručování: 
Myslivní 21, Brno PSČ 614 00,
kontakt: tel. 547 382 474, e-mail: tvtechnika@seznam.cz

Orgánem dohledu nad provozováním televizního vysílání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

Druhá etapa přechodu na DVB-T2 proběhla ve středu 2. září!

Na novou normu DVB-T2 nyní přešel multiplex 2 z Kojálu a multiplex 4 z Veselice.

Přechodový dočasný multiplex 12 na kanále E 28 bude na jižní Moravě vypnut 15. září 2020. V KTV Jedovnice byl ale vypnut již 2. 9. 2020, aby nevytvářel dočasné „falešné“ duplicity. V opačném případě by si někdo do svého pořadí programů na svém přijímači mohl dát omylem něco z tohoto multiplexu a 16. 9. by o tyto programy přišel. Musel by pak zbytečně znovu 16. 9. ladit svůj TV přístroj. Vypnutím přechodového multiplexu 12 v naší KTV již 2. 9. 2020 tomuto případnému omylu zabráníme.

Třetí etapa přechodu na DVB-T2 na jižní Moravě proběhne 1. 10. 2020 a bude se jednat o poslední etapu. Pak už budou vysílány všechny programy v novém systému DVB-T2, starý systém DVB-T bude již úplně ukončen. Stejně tak po tomto datu bude ukončen i poslední přechodový (dočasný) multiplex.

Změny na vysílací centrále naší kabelové televize byly provedeny odpoledne ve středu 2. září 2020, takže svůj přístroj v tento den přelaďte.

Při ladění vyberte v menu přístroje jako zdroj signálu položku „anténa“, nikoliv „kabel“!
Napájení antény = vypnuto.
Řazení programů LCN = vypnuto.

Pokud si na naladění svého přístroje sami netroufáte, a chcete ušetřit poplatek servisnímu technikovi, požádejte o pomoc své sousedy, příbuzné a známé.

Závěr:
Je třeba, aby uživatelé KTV Jedovnice po středě 2. září odpoledne přeladili svoje přístroje.

TV Šlágr:
Toto zářijové přeladění můžete využít k tomu, abyste si znovu naladili TV Šlágr 1, který začal vysílat od víkendu z nového vysílače (Veselice) a na jiném kanále než doposud. Pokud ho naladíte 2x, dejte si do svého pořadí programů ten, který se naladí na vyšší předvolbě. TV Šlágr 2 šířen nikde není.

Jedovnický infokanál HD (zkratka JIK HD):
po automatickém ladění svého přístroje ho najdete na konci pořadí laděných programů (tedy na předvolbě s vysokým číslem kanálu).

2. 9. 2020 byly do kabelového rozvodu nejen přidány nové multiplexy DVB-T2, ale změnilo se i obsazení některých stávajících kanálů. Důvodem je snaha využít uvolněné kanály na nižších frekvencích, protože je na nich menší rušení a zejména menší útlum signálu. Uživatelů KTV se tyto změny ale nijak nedotknou, protože po středě 2. 9. musí stejně všichni dát automatické ladění svého přístroje. A ten si sám najde všechny vysílané programy.
Tabulka na www městyse s obsazením kanálů (v sekci KTV) byla 2. 9. odpoledne přepsána a zachycuje tak nový aktuální stav všech obsazených kanálů. 


Nejede Vám nebo sousedovi na KTV infokanál?
Pak jste si nepřeladili televizi. Nebo přeladili, ale přesto nechali ve svém pořadí TV stanic infokanál starý, dnes nefunkční. Pokud nový Jedovnický infokanál v HD na KTV ještě nemáte, pak čtěte zde.


Proč se nás v naší KTV přechod na DVB-T2 týká, i když celostátní informační kampaň říká přesný opak? V posledním roce jsme vás o tom 3x opakovaně informovali jak v textžurnálu, tištěném Zpravodaji, tak na www. Podrobnosti zde.


Slovenský vysílač Velká Javorina ukončil 5. 5. vysílání programů Jednotka, Dvojka, JOJ, TA3 atd., takže zmizely i z naší KTV. Není jisté, kdy (a zda vůbec) se podaří zajistit náhradní příjem.


KTV - doporučení nejen pro seniory: museli jste ke své televizi připojit set-top box?

Pak máte na stole dva dálkové ovladače.

Pro většinu běžných set-top boxů platí, že nyní původním dálkovým ovladačem televizního přijímače pouze zapínáte (nebo vypínáte) televizní přístroj.
A pak ho můžete na celý večer odložit, protože volba sledovaného programu nebo hlasitost programu se provádí novým ovladačem od set-top boxu.

Jsou i výjimky, a to zejména u dražších set-top boxů, jejichž dálkový ovladač umí i zapnout a vypnout televizní přístroj, takže původní ovladač od televizního přijímače vlastně již nepotřebujete.

Poznámka: výsledná hlasitost je při použití set-top boxu dána součtem hlasitosti nastavené na televizním přístroji a hlasitosti nastavené na set-top boxu.
Pokud tedy nemáte dostatečnou hlasitost, i když hlasitost na dálkovém ovladači set-top boxu je nastavena na maximum, tak ji máte na dálkovém ovladači od televizního přijímače sníženu na minimum. Nebo je na televizním přijímači dokonce vypnut zvuk úplně.

Zkontrolujte si tedy na dálkovém ovladači televizního přijímače, že máte nastaven zvuk na 100 % nebo alespoň na 75 %. A vlastní regulaci zvuku už pak provádíte  pouze dálkovým ovladačem set-top boxu.

- KTV -


Kupujete nový televizor nebo set-top box? Pak čtěte důležité informace o DVB-T2 v poslední záložce „Kupujete nový televizor?“. Tam byly přidány i informace o certifikaci od Českých radiokomunikací.

Pozor na nákup TV přístroje z výprodejů! Obchodníci se budou zbavovat přístrojů, které nejsou vhodné pro příjem DVB-T2. Trvejte na kodeku H 265/HEVC (H264 nebrat)! Nejlepší je pořídit přístroj se zlatou pečetí (nálepkou) Českých radiokomunikací „DVB-T2 ověřeno“.


Některé televizní stanice, např. STV, jsou v KTV šířeny s více zvukovými stopami. Takže se můžete rozhodnout, zda film budete sledovat v originálním cizím znění nebo jeho dabovanou verzi. Na takových stanicích tímto způsobem nejsou většinou šířeny všechny pořady, ale třeba jen celovečerní film. Volbu provádíte Vy sami u Vás doma dálkovým ovladačem. Pokud Vám, originální cizí znění filmu nevyhovuje, změňte si ho sami na dabing.


Připojení ke KTV hlaste do 30. září. Přípojku KTV nelze z klimatických důvodů provést od října do března. Proto pokud o připojení ke KTV uvažujete, nahlaste se prosím nejpozději do konce září u paní tajemnice na ÚM,
tel.: 606 760 194, e-mail: tajemnice@jedovnice.cz. Další připojování proběhne až po zimě. Pokud byste uvažovali o připojení jako o vánočním dárku nebo např. z finančních důvodů ho odsouvali na zimu, nahlaste se i přesto do konce září, protože si můžete domluvit pořízení na splátky.

Kanály a frekvence v MHz. Stav k 2. 9. 2020. Novinky nebo změny jsou zvýrazněny červeně.
Poznámka - duplicity nikdy nemažte, ale nechte na konci svého pořadí TV stanic. Nikdy nevíte, k jaké dojde změně v šíření dané TV stanice a museli byste ve většině případou vše naladit a hlavně vše znovu seřadit!

Šlágr 2 není v součastnosti vysílán a není tedy ani v KTV.

KanálMHzProgramy:
E21474Prima ZOOM, Prima MAX, Prima LOVE, Prima KRIMI, Óčko, Óčko Star, Barrandov Krimi, Kino Barrandov, Seznam.cz TV    TV Šlágr na tomto kanále skončil v 8/2020
(=MUX3 staré DVB-T), 1. 10. 2020 přejde do nového DVB-T2

E23
490 
E24498DVB-T2: Prima LOVE, Prima ZOOM, Prima MAX, Barrandov TV, Kino Barrandov, Barrandov Krimi, Óčko Star, Šlagr není!!!, Óčko, Prima, Prima COOL, Noe TV, Šlagr 2 není!!!, Nova Cinema, Nova, Seznam.cz TV, Prima Krimi, CNN Prima News, Prima+1
E26514DVB-T2: ČT HD (1 + 2 + 24 + Sport + :D/art + 1 SM + 1 JM + ČT3 pro seniory)
E29538 DVB-T2: Nova Action, Nova 2, Nova Gold, Nova, Prima Comedy Central, JOJ Family, Relax, Rebel, Info TV Brno a Jižní Morava, TV Šlágr, Retro Music, CS Mystery, ABC TV, Sport 5, Galerie, Klenot TV   
(=MUX 24 DVB-T2 z Veselice)
E30546
Nova sport, CS film
E32562 
E34578 
E35586Jedovnický infokanál HD (JIK_HD)
 konec  

Poznámka - duplicity nikdy nemažte, ale nechte na konci svého pořadí TV stanic. Nikdy nevíte, k jaké dojde změně v šíření dané TV stanice a museli byste ve většině případou vše naladit a hlavně vše znovu seřadit!

Digitální rozhlas: Proglas, Rádio Čas, Rádio Čas Rock, Rádio Dálnice, ČRo 1 Radiožurnál, ČRo Dvojka, ČRo Vltava, ČRo Wave, ČRo D dur, ČRo Radio Junior, ČRo Plus, ČRo Jazz a Proglas.


Informace k ladění DVB-T2 set-top boxů a digitálních televizorů:

Při ladění zařízení zvolte v menu jako typ zdroje signálu "anténa"! a nikoliv "kabel", protože v naší kabelové televizi šíříme TV stanice v systému DVB-T/T2 - viz vysvětlení v záložce Poruchy, výpadky a přihlášky.
Napájení antény = vypnuto. Třídění programů LCN = vypnuto.

 

Od října 2015 se poruchy na kabelové televizi hlásí v knihovně na náměstí:
- osobně v otevírací době knihovny,
- e-mailem na knihovna@jedovnice.cz,
- telefonicky na mobil knihovnice: 723 205 622.
Při hlášení poruchy vždy uveďte, kterých programů se porucha týká (zda opravdu všech nebo jen částí) a zda se vyskytuje i u dvou sousedů na Vaší ulici! Děkujeme. Vzhledem k možným poruchám set-top boxů nebo vnitřních kabelových rozvodů uvádějte i zda se porucha vyskytuje ve vaší domácnosti na jedné TV nebo na všech TV.

Při přerušení dodávky el. energie se výpadek kabelové televize (a kabelového internetu IGN.CZ) projeví nejen na vypnutých ulicích, ale také v jejich okolí. Důvodem je výpadek v napájení zesilovačů, které jsou po trase od centrály k Vašemu domu.

Vždy když nejde elektřina jen Na Větřáku, vypadnou v KTV programy přijímané ze střechy bytovky na Větřáku z Veselice (mj. Telka, Smíchov a Fanda). Přesný výčet najdete níže v seznamu šířených kanálů. Jedná se o kanály E24, E25, E33 a E42.


Aktuální seznam digitálních televizních stanic vysílaných v kabelové televizi Jedovnice najdete v záložce výše.
Ačkoliv je signál šířen kabelovým rozvodem, vysíláme v normě "pozemních televizí", tedy DVB-T/T2. Důvodem je větší rozšíření této normy u TV přijímačů a zejména set-top boxů,
a také dostupnější a levnější technika pro odbavovací centrálu.

Pro rok 2019 poplatek za kabelovou televizi činí 826,40 Kč bez daně, tj. 1 000 Kč včetně DPH za všechny níže uvedené programy. Poplatek možno rozložit na splátky. Platíme tedy jen 83,33 Kč měsíčně (porovnejte s městy jako Blansko nebo Brno).

Poplatek za zřízení přípojky kabelové televize byl snížen na 2 500 Kč + DPH, tj. 3 025 Kč. Je možno ho rozdělit na splátky.

Prostřednictvím kabelové přípojky si můžete pořídit i internet od firmy Lebiš - www.ign.cz

Provozovatel neodpovídá za změny vysílání prováděné držiteli licencí vysílaných programů a provozovateli vysílačů těchto programů.


Přihlášky ke KTV se nadále vyřizují u paní tajemnice Ing. Tesařové na úřadě městyse.
Tel.: 606 760 194, e-mail: tajemnice@jedovnice.cz , kde lze také na pokladně zaplatit jak zřizovací, tak celoroční provozní poplatek. Od října do března se ke KTV z technických důvodů nepřipojuje. Pokud plánujete připojení v této době z finančních důvodů, přihlaste se prosím do konce září a využijte možnosti zaplatit cenu zřízení ve splátkách.

Přihlášky ke zřízení přípojky kabelové televizi:
tajemnice Ing. Marta Tesařová, tel.: 516 528 211, 606 760 194, e-mail tajemnice@jedovnice.cz

Přihlášky ke zřízení přípojky internetu: 
Ing. Lebiš, tel.: 605 830 328.

Plánujete koupit nový televizor nebo set-top box? Pozor na DVB-T2!

Pozorně čtěte všechny následující informace. Nedávno proběhla velká změna v televizním vysílání, a to přechod z analogového vysílání na digitální systém DVB-T. V roce 2017 začala ČR vysílat v nové digitální normě DVB-T2. Důvodem je vyšší počet přenesených TV programů ve vyšší kvalitě a uvolnění kanálů pro mobilní operátory. Souběh starého a nového vysílání je relativně krátký (cca 4 roky) a pak se bude současné digitální vysílání DVB-T vypínat (vysíláč Kojál léto 2020). Nastane tak nutnost pořídit si nový set-top box DVB-T2 i k drtivé většině starších plochých LCD televizorů nebo přímo novou televizi.

Všechny televizory musí umět zpracovat normu DVB-T2 a to její novější verzi H 265, tzv. HEVC. Televizory prodávané v poslední době sice mohou mít  označení DVB-T2, ale umí zpracovat jen starší verzi H 264. Ta se ale v ČR používat nebude! Pozor na výprodeje! Aby České radiokomunikace divákům tento nákup usnadnily, začaly nové televizory s budoucí normou DVB-T2 certifikovat a označovat zlatým kulatým logem (pečetí), viz obrázek pod článkem. U takto označených výrobků České radiokomunikace garantují, že českou normu DVB-T2 dobře zvládají. Tato nálepka (zlatá pečeť) tedy usnadňuje výběr nové televize. Proto ji hledejte a nekupujte technicky zastaralé zboží ve výprodejích. Svůj budoucí nákup si také můžete předem ověřit na internetu na adrese www.dvbt2overeno.cz.

Nový televizor by měl mít i vstup ("šuplík") pro modul CI (Common Interface). Komerční televize totiž v současnosti uvažují, že v normě DVB-T2 zpoplatní divákům příjem HD kanálů. Pak by byl na televizoru nutný tento modul CI pro rozkodování těchto zašifrováných placených kanálů. Toto jejich současné rozhodnutí se může během nastávajících let změnit, a je možné, že tento modul nakonec potřeba nebude. Jejich současné rozhodnutí by ale modul CI v budoucnosti vyžadovalo. O všech změnách vás budeme včas informovat (www, textžurnál, zpravodaj). Pokud budete kupovat televizor, tak trvejte na tom, aby byl ve Full HD (tj. rozlišení 1920x1080 bodů) a uměl normu DVB-T2 s novou verzí H 265, tzv. HEVC. Starší verzi H 264 nekupujte!!! Výběr Vám usnadní zlatá pečeť (nálepka) od Českých radiokomunikací nebo seznam přístrojů na www.dvbt2overeno.cz. A televizor by měl mít i vstup pro modul CI.

Pokud kupujete jen set-top box DVB-T2, musí rovněž umět novější kodek H 265, tzv. HEVC. Navíc si zkontrolujte, čím bude set-top box DVB-T2 k Vašemu stávajícímu televizoru připojen. Většinou se jedná o malý konektor HDMI. Starší televizory ho ale nemají a mají jen zastaralejší velký konektor SCART, a proto konektor SCART musí mít i nově pořizovaný set-top box. Nabídka set-top boxů s konektorem SCART bývá menší než s konektorem HDMI.

Kalendář

Opatření obecné povahy - stanovení přechodné úpravy provozu na pozemních komunikacích
Oznámení o době a místě konání voleb
Výpis z usnesení ze 13. zasedání zastupitelstva městyse konaného dne 8. 9. 2020
Oznámení o zveřejnění dokumentů rozpočtového hospodaření městyse
Veřejná vyhláška - zahájení územního řízení - Jedovnice - obnova NN Olšovecká, v k.ú. Jedovnice

Portál krizového řízení HZS JmKPortál krizového řízení pro JMK

Dráček Hasík