Úřad městyse Jedovnice
Havlíčkovo nám. 71
679 06 Jedovnice
tel.: 516 528 211

Kabelová televize

Provozovatelem kabelové televize a informačního kanálu je společnost 3C spol. s r. o.,
Sídlo: Myslivní 21, Brno, PSČ 614 00, IČO: 005328819. 
Adresa pro doručování: 
Myslivní 21, Brno PSČ 614 00,
kontakt: tel. 547 382 474, e-mail: tvtechnika@seznam.cz

Orgánem dohledu nad provozováním televizního vysílání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

Změna v KTV: 10. října byly programy starého sytému DVB-T z kanálu E31 přesunuty na kanál E34. Jedná se o programy skupiny RTL a EuroNews. Důvodem bylo uvolnění kanálu E31 pro nově přidaný multiplex nového systému DVB-T2. Ten obsahuje programy Nova, Nova Cinema, Nova Action, Nova Gold, Nova2, Prima Comedy Central HD, JOJ Family HD, TV Rebel. TV Relax, Polar HD, Kino svět, BTV. Tyto programy naladí jen majitelé televizorů nebo set-top boxů DVB-T2!!! Majitelů televizorů a set-top boxů starého systému DVB-T se týká jen přesun z 31. na 34. kanál. Celkem jsou nyní v kabelové televizi už tři multiplexy nového systému DVB-T2.


Česká televize upozorňuje diváky (včetně naší KTV), že od konce letošního září bude vysílat své programy ve vysokém rozlišení (HD) pouze v novém vysílacím systému DVB-T2. Pokud chcete programy České televize ČT1, ČT2, ČT 24, ČT Sport a ČT D/Art v HD rozlišení sledovat, musíte mít televizor DVB-T2 nebo set-top box DVB-T2. V příjmu programů ČT ve starém systému DVB-T se nyní nic nemění!!!

Připomínáme, že starý systém DVB-T bude končit až na jaře 2020, pak musí mít všichni diváci vybavení pro příjem nového DVB-T2. Nyní ještě ne! Poznámka: V mediích se píše, že uživatelé kabelových televizí si nemusí nic měnit. To platí jen pro velké kabelovky typu UPC, protože ty totiž už své set-top boxy mají již nyní, a proto se jich to netýká. Naší kabelové televize se dokoupení set-top boxu DVB-T2 nebo televizoru s DVB-T2 v březnu 2020 týká!


Kupujete nový televizor? Pak čtěte důležité informace o DVB-T2 v záložce „Kupujete nový televizor?“. Tam byly přidány i informace o certifikaci od Českých radiokomunikací.

Pozor na nákup TV přístroje z výprodejů! Obchodníci se budou zbavovat přístrojů, které nejsou vhodné pro příjem DVB-T2. Trvejte na kodeku H 265/HEVC (H264 nebrat)! Nejlepší je pořídit přístroj se zlatou pečetí (nálepkou) Českých radiokomunikací „DVB-T2 ověřeno“.


Připojení ke KTV hlaste do 30. září. Přípojku KTV nelze z klimatických důvodů provést od října do března. Proto pokud o připojení ke KTV uvažujete, nahlaste se prosím nejpozději do konce září u paní tajemnice na ÚM, tel.: 606 760 194, e-mail: tajemnice@jedovnice.cz. Další připojování proběhne až po zimě. Pokud byste uvažovali o připojení jako o vánočním dárku nebo např. z finančních důvodů ho odsouvali na zimu, nahlaste se i přesto do konce září, protože si můžete domluvit pořízení na splátky.


Informace k DVB-T2: TV vysílač Kojál již vysílá nový televizní systém DVB-T2. Můžete jej naladit i na naší kabelové televizi, a to na kanále E28 a E26. DVB-T2 zatím nic nového nebo převratného doposud nepřináší, protože v podstatě obsahuje jen TV stanice, které již máme v DVB-T. Stanice vysílající ve vysokém rozlišení (HD) jsou v DVB-T2 jen ty od ČT. Komerční televize by si totiž představovaly, že vysílání ve vysokém rozlišení bude od nich pro občany zpoplatněno. V Německu toto placení bylo zavedeno od července, měsíční poplatek činí asi 160 Kč za HD příjem komerčních televizí, HD příjem veřejnoprávních televizí je zdarma.

Nový televizor musí DVB-T2 s verzí H265, tzv. HEVC, i přes to umět, protože staré DVB-T v ČR končí bez náhrady v únoru 2021. Tedy za necelé třii roky! Požadavky na nový televizor byly několikrát zveřejněny a můžete je najít na internetu (položka Kabelová televize v pravém menu Informační média). O jejich vytištění můžete požádat i v knihovně, popř. na DPS u pečovatelek.


Pokud nastane výpadek ČT1 HD (při bouřce nebo při odstávce vysílače Veselice), sledujte její variantu v základním rozlišení, tedy ČT 1 JM. Vždy Vám doporučujeme, abyste při ladění duplicity nemazali, ale uložili si je na konec svého pořadí vámi naladěných TV programů na vašem televizoru. Ve výše uvedených případech se vám tyto duplicity budou hodit.


TV Markíza sdělila provozovatelům kabelových televizí, že 1. března 2017 vypne šíření svých TV stanic pro území České republiky, a to z důvodu autorských vysílacích práv. Ta vlastní pouze pro Slovensko. Jedná se o vypnutí TV stanic Markíza, Doma a Dajto.
Poznámka č. 1: Toto nedávno zrušené vysílání v normálním rozlišení, jsme nahradili jeho vysíláním v rozlišení HD, nyní končí i tato možnost.
Poznámka č. 2: Stejně se chovají i české TV stanice pro oblast Slovenska.
Jako náhradu jsme přidali legální Markízu International HD a to na kanále E32. Pokud Váš televizor nebo set-top box umí HD zpracovat (tj. sledujete např. ČT HD), můžete si ji naladit.


Některé televizní stanice, např. STV, jsou v KTV šířeny s více zvukovými stopami. Takže se můžete rozhodnout, zda film budete sledovat v originálním cizím znění nebo jeho dabovanou verzi. Na takových stanicích tímto způsobem nejsou většinou šířeny všechny pořady, ale třeba jen celovečerní film. Volbu provádíte Vy sami u Vás doma dálkovým ovladačem. Pokud Vám, originální cizí znění filmu nevyhovuje, změňte si ho sami na dabing.


Ve většině případů si přidáním nových programů rozhodíte své dosavadní pořadí TV stanic, na které jste si již zvyklí. Pokud chcete ušetřit poplatek za ladění TV a řazení TV stanic, poproste sousedy nebo příbuzné o tuto službu.

Kanály a frekvence v MHz. Stav k 11. 11. 2018. Novinky nebo změny jsou zvýrazněny červeně.
Poznámka - duplicity nikdy nemažte, ale nechte na konci svého pořadí TV stanic. Nikdy nevíte, k jaké dojde změně v šíření dané TV stanice a museli byste ve většině případou vše naladit a hlavně vše znovu seřadit!

*** variantu HD (vysoké rozlišení) naladíte, jen pokud máte v TV nebo set top boxu HD tuner pro mpeg4!

KanálMHzProgramy:
E21 474Prima Zoom, Prima MAX, Prima Love, Prima Krimi, Óčko, Óčko Star, Barrandov Plus, Kino Barrandov, Šlágr TV, Seznam.cz TV (zprávy)
E23
490Jedovnický infokanál, Nova Sport, CS film
E24 498(ČT zrušila 30. 9. 2018 vysílání v HD ve starém DVB-T z Veselice, HD je nyní jen v DVB-T2). KINO SVĚT
E25 506zkušebně! (z Veselice - slabý vysílač!) Rebel2, GALERIE, Nova Action, Nova 2, Nova Gold, Prima Comedy Central, JOJ Family, Relax, Rebel Info TV Brno a Jižní Morava
E26 514Jen DVB-T2: ČT HD (1 + 2 + 24 + Sport + D/ART)
E27 522STV 1, STV 2 pozemní + digitální rozhlas
E28 530Jen DVB-T2: Prima, Prima ZOOM, Prima COOL, Prima LOVE, Prima MAX, Barrandov TV, Barrandov Plus, Kino Barrandov, Óčko Star, Šlágr, Óčko, Barrandov Family, Noe TV, Šlágr 2, Nova, Nova Cinema, Seznam.cz TV, Prima Krimi
E29 538ČT 1 JM, ČT 2, ČT 24, ČT Sport, ČT :D/Art + digitální rozhlas
E31 554
Jen DVB-T2: Nova, Nova Cinema, Nova Action, Nova Gold, Nova2, Prima Comedy Central HD, JOJ Family HD, TV Rebel. TV Relax, Polar HD, Kino svět, BTV - zde od 10. 10. 2018
E32562Markíza International HD*** (SK) v kódování mpeg4
E33 570zkušebně! (les brání příjmu) JOJ, JOJ+, Barrandov Family, Wau, Sport2 promo, TA3, Video bar, Otta-interaktivní služba
E34578RTL Austria, RTL 2 Austria, Super RTL, Eurosport NJ, EuroNews francouzsky, VOX CH - přesunuto z E 31, muselo ustoupit DVB-T2
E35 5862019 - termín bude upřesněn! Jedovnický infokanál HD*** v kódování mpeg4, tedy stejně jako ČT HD***, chytí ho pouze televize s příjmem HD programů (běžné set-top boxy tedy nikoliv), Jedovnický infokanál na kan. E23 bude souběžně vysílat v normálním rozlišení (SD) 
E38 610Noe TV
E40 626Nova, Nova Cinema, Prima COOL, Prima Family, Barrandov TV

Poznámka - duplicity nikdy nemažte, ale nechte na konci svého pořadí TV stanic. Nikdy nevíte, k jaké dojde změně v šíření dané TV stanice a museli byste ve většině případou vše naladit a hlavně vše znovu seřadit!

Digitální rozhlas: Proglas, Rádio Čas, Rádio Čas Rock, ČRo 1 Radiožurnál, ČRo Dvojka, ČRo 3 Vltava, ČRo Wave, ČRo D dur, ČRo Radio Junior, ČRo Plus a ČRo Jazz.


Jedno z mnoha možných řazení programů na Vašem televizním přijímači nebo set-top boxu:
ČT 1 JM, ČT 2, Nova, Prima Family, ČT :D / ČT Art, ČT 24, Infokanál Jedovnice 
Barrandov, CS film, Nova Cinema, Kinosvět, Kino Barrandov, Barrandov Plus
Prima Zoom, Prima Love, Prima Cool, Prima MAX, Prima Comedy Central 
Fanda, Smíchov, Telka, BTV (Brno)
ČT sport, Nova Sport, Noe TV, Mňam TV, Mňau TV
Markíza, STV 1, STV 2, TA 3, Joj, Joj +, Doma
Rebel, Pohoda Relax, Óčko, Óčko Gold, Retro, Šlágr, Country
RTL Austria, RTL2 Austria, Super RTL Austria, Eurosport Deutschland, EuroNews, VOX Channel
ČT 1 HD  - duplicita v HD, ČT 2 HD - duplicita v HD, ČT Sport HD - duplicita v HD
ČT Art / ČT :D - duplicita


Tři informace k ladění DVB-T set-top boxů a digitálních televizorů:

1) Některé TV stanice se Vám naladí 2x, protože je chytáme ze satelitu i pozemně, nebo jsou šířeny pozemně ve dvou různých multiplexech. Doporučujeme tyto duplicity nemazat, ale jednu z nich přesunout na konec vašeho seznamu stanic, popř. u nich použít v nastavení "přeskočit" nebo "vynechat". Často se totiž stává, že TV stanice v jednom z multiplexů přestane vysílat, a pokud si ponecháte v seznamu jen jednu variantu, a druhou jste si fyzicky smazali, tak o její příjem přijdete. Pak nezbývá než zařízení znovu naladit, což u většiny zařízení znamená znovu přeskládat všechny programy. Pokud si ale duplicitní stanice necháte v záloze výše uvedeným způsobem, tak tuto duplicitní stanici jen jednoduše přesunete na původní pozici, kde Vám stanice přestala fungovat.

2) Mezi duplicity patří i verze šířené ve vysokém rozlišení, tedy HD varianty programů. I u nich doporučujeme duplicity, tedy programy v normálním (běžném) rozlišení, nemazat, ale ponechat v seznamu dle bodu 1) a to ze stejných důvodů. U programu ČT 1 HD upozorňujeme, že se vysílá z Prahy a proto na něm není Jihomoravský večerník. Ten najdete pouze na ČT JM v normálním rozlišení.

3) Při ladění zařízení zvolte v menu jako typ zdroje signálu "anténa"! a nikoliv "kabel", protože v naší kabelové televizi šíříme TV stanice v systému DVB-T, tedy pozemním. Televizor je tedy připojen ke kabelové přípojce, ale jako typ zdroje signálu volíme "anténa" = DVB-T. Zařízení tedy máte připojeno na kabelový rozvod, ale typ zdroje signálu volíte "anténa", což vlastně znamená, že volíte normu DVB-T. Zařízení se vás vlastně nepřesně ptá, jestli má ladit v normě DVB-C nebo DVB-T. V DVB-C najde zařízení 0 programů, v DVB-T (volba "anténa") pak 48 TV programů včetně duplicit.

Od října 2015 se poruchy na kabelové televizi hlásí v knihovně na náměstí:
- osobně v otevírací době knihovny,
- e-mailem na knihovna@jedovnice.cz,
- telefonicky na mobil knihovnice: 723 205 622.
Při hlášení poruchy vždy uveďte, kterých programů se porucha týká (zda opravdu všech nebo jen částí) a zda se vyskytuje i u dvou sousedů na Vaší ulici! Děkujeme. Vzhledem k možným poruchám set-top boxů nebo vnitřních kabelových rozvodů uvádějte i zda se porucha vyskytuje ve vaší domácnosti na jedné TV nebo na všech TV.

Při přerušení dodávky el. energie se výpadek kabelové televize (a kabelového internetu IGN.CZ) projeví nejen na vypnutých ulicích, ale také v jejich okolí. Důvodem je výpadek v napájení zesilovačů, které jsou po trase od centrály k Vašemu domu.

Vždy když nejde elektřina jen Na Větřáku, vypadnou v KTV programy přijímané ze střechy bytovky na Větřáku z Rakouska, část programů ze Slovenka a zejména z Veselice (mj. všechny ČT HD, Telka, Smíchov a Fanda). Přesný výčet najdete níže v seznamu šířených kanálů. Jedná se o kanály E24, E25, E33 a E42.


Aktuální seznam digitálních televizních stanic vysílaných v kabelové televizi Jedovnice najdete v záložce výše. Digitální TV (DVB-T) 52x, digitální rozhlas 12x. 
Ačkoliv je signál šířen kabelovým rozvodem, vysíláme v normě "pozemních televizí", tedy DVB-T. Důvodem je větší rozšíření této normy u TV přijímačů a zejména set-top boxů.
Z 54 digitálních programů jsou 3 duplicitně i v HD, takže je rozkódují jen přístroje určené pro vysoké rozlišení.
Do kabelového rozvodu jsou vloženy většinou přímo celé digitální multiplexy, proto kabelový rozvod nyní obsahuje tyto další duplicity:
např. slovenská stanice TA 3 jak v satelitní, tak v pozemní variantě nebo TV NOE.

Reálně tedy můžete sledovat 47 různých digitálních televizních stanic, přičemž se v jednom případě o jeden fyzický televizní kanál během dne dělí dětská ČT :D a ČT ART.

Pro rok 2016 poplatek za kabelovou televizi činí 826,40 Kč bez daně, tj. 1 000 Kč včetně DPH za všechny níže uvedené programy. Poplatek možno rozložit na splátky. Platíme tedy jen 83,33 Kč měsíčně (porovnejte s městy jako Blansko nebo Brno).

Poplatek za zřízení přípojky kabelové televize byl snížen na 2 500 Kč + DPH, tj. 3 025 Kč. Je možno ho rozdělit na splátky.

Prostřednictvím kabelové přípojky si můžete pořídit i internet od firmy Lebiš - www.ign.cz

Provozovatel neodpovídá za změny vysílání prováděné držiteli licencí vysílaných programů a provozovateli vysílačů těchto programů.


Přihlášky ke KTV se nadále vyřizují u paní tajemnice Ing. Tesařové na úřadě městyse.
Tel.: 606 760 194, e-mail: tajemnice@jedovnice.cz , kde lze také na pokladně zaplatit jak zřizovací, tak celoroční provozní poplatek. Od října do března se ke KTV z technických důvodů nepřipojuje. Pokud plánujete připojení v této době z finančních důvodů, přihlaste se prosím do konce září a využijte možnosti zaplatit cenu zřízení ve splátkách.

Přihlášky ke zřízení přípojky kabelové televizi:
tajemnice Ing. Marta Tesařová, tel.: 516 528 211, 606 760 194, e-mail tajemnice@jedovnice.cz

Přihlášky ke zřízení přípojky internetu: 
Ing. Lebiš, tel.: 605 830 328.

Plánujete koupit nový televizor? Pozor na DVB-T2!

Pak pozorně čtěte následující informace.Nedávno proběhla velká změna v televizním vysílání, a to přechod z analogového vysílání na digitální systém DVB-T. V roce 2017 začne ČR vysílat v nové digitální normě DVB-T2. Důvodem je vyšší počet přenesených TV programů ve vyšší kvalitě. Souběh starého a nového vysílání bude relativně krátký (cca 4 roky) a pak se bude současné digitální vysílání DVB-T vypínat. Nastane tak nutnost pořídit si nový set-top box DVB-T2 i k drtivé většině dnešních plochých LCD televizorů.

Naše kabelová televize sehraje i tentokrát důležitou roli, protože výše zmíněný relativně krátký zmíněný souběh může o dva tři roky uměle prodloužit u základní sady 10-ti českých programů tak, aby nynější ploché LCD televize mohly dosloužit jako druhé nebo třetí televizory v domácnosti. Hlavní televizor, na kterém budete sledovat všechny programy (a ještě jich přibude), bude muset umět zpracovat normu DVB-T2 a to její novější verzi H 265, tzv. HEVC. Televizory prodávané v poslední době sice mívají označení DVB-T2, ale umí zpracovat jen starší verzi H 264. Ta se ale v ČR používat nebude!

Pozor na výprodeje! Aby České radiokomunikace divákům tento nákup usnadnily, začaly nové televizory s budoucí normou DVB-T2 certifikovat a označovat zlatým kulatým logem (pečetí), viz obrázek pod článkem. U takto označených výrobků České radiokomunikace garantují, že budoucí českou normu DVB-T2 dobře zvládají. Tato nálepka (zlatá pečeť) tedy usnadňuje výběr nové televize. Proto ji hledejte a nekupujte technicky zastaralé zboží ve výprodejích. Svůj budoucí nákup si také můžete předem ověřit na internetu na adrese www.dvbt2overeno.cz.

Nový televizor by měl mít i vstup (přípojku) pro modul CI (Common Interface). Komerční televize totiž v současnosti uvažují, že v budoucí normě DVB-T2 zpoplatní divákům příjem HD kanálů. Pak by byl na televizoru nutný tento modul CI pro rozkodování těchto zašifrováných placených kanálů. Toto jejich současné rozhodnutí se může během nastávajících pěti let změnit, a je možné, že tento modul nakonec potřeba nebude. Jejich současné rozhodnutí by ale modul CI v budoucnosti vyžadovalo. O všech změnách vás budeme včas informovat (www, textžurnál, zpravodaj). Pokud ale nyní budete kupovat televizor, tak trvejte na tom, aby byl HD (tj. rozlišení 1920x1080 bodů) a uměl normu DVB-T2 s novou verzí H 265, tzv. HEVC. Starší verzi H 264 nekupujte!!! Výběr Vám usnadní zlatá pečeť (nálepka) od Českých radiokomunikací nebo seznam přístrojů na www.dvbt2overeno.cz. A televizor by měl mít i vstup pro modul CI.

Kalendář

Veřejná vyhláška - Návrh opatření obecné povahy
Oznámení o zveřejnění dokumentů rozpočtového hospodaření městyse
Výpis z usnesení z 2. zasedání zastupitelstva městyse konaného dne 27. 11. 2018
Oznámení o přerušení dodávky elektřiny dne 14.12.2018 - ČOV
Oznámení o přerušení dodávky elektřiny dne 14.12.2018 - celá obec

Portál krizového řízení HZS JmKPortál krizového řízení pro JMK

Dráček Hasík